Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

یکتاپردازش | July 8, 2020

پیمایش به بالا

بالا

هیچ نظر

8 ویژگی و نرم‌افزاری که مایکروسافت در ویندوز 8.1 حذف کرده است

۸ ویژگی و نرم‌افزاری که مایکروسافت در ویندوز ۸٫۱ حذف کرده است

| در ۱۶, اسفند ۱۳۹۷

در ویندوز ۸٫۱ ویژگی های خوبی اضافه شد، از دکمه‌ی استارت و بوت مستقیم به دسکتاپ گرفته تا یکپارچگی با سرویس اسکای درایو و بهبود در رابط کاربری مدرن، با این حال مایکروسافت گزینه‌هایی را حذف کرده که در حال حاضر در ویندوز ۸ وجود دارند.

البته ممکن است که بعضی از این ویژگی‌ها در نسخه نهایی ویندوز ۸٫۱ دوباره بازگردند، ولی خیلی روی آن حساب نکنید. چیزی که ما در نسخه پیش نمایش می‌بینیم به احتمال زیاد همان چیزی خواهد بود که در نسخه نهایی خواهیم دید. پس با ما باشید تا نگاهی به ویژگی‌ها و اپلیکیشن‌های حذف شده در ویندوز ۸٫۱ نسخه پیش‌ نمایش بیاندازیم.

۱-  نرم‌افزار پشتیبان گیری ویندوز ۷ و بازگرداندن سیستم از روی فایل پشتیبان

ویندوز ۸ یک ابزار جدید و ساده تر به اسم backup solution که به عنوان File History شناخته شده را معرفی کرد. اگرچه همه‌ی امکانات ابزارهای پشتیبان گیری قدیمی ویندوز ۷ را شامل میشود که شما میتوانستید یک فایل ایمیج پشتیبان از سیستم بگیرید. با این حال، مایکروسافت اشاره کرده است که ابزارهای پشتیبان‌گیری قدیمی موجود در ویندوز ۷ هم در این نرم‌افزار در نظر گرفته شده‌اند.

در ویندوز ۸٫۱، این ابزار پشتیبان‌گیری دیگر وجود ندارد. ویندوز ۸٫۱ این امکان را دارد که فایل ایمیجی که با نرم‌افزار پشتبیبان‌گیری ویندوز ۷ ایجاد شده‌ را پشتیبانی کند، بنابراین شما می توانید به فایلهای قدیمی‌تان دسترسی داشته باشید، اما دیگر نمی‌توانید فایل پشتیبانی به همان صورت که توسط ویندوز ۷ ساخته می شود را ایجاد کنید. اگر دقت کنید در منوی پنجره‌ی advanced startup options رابط کاربری مدرن(مترو) ویندوز ۸٫۱ دیگر گزینه‌ی system image recovery وجود ندارد.

در صورتی که قصد ایجاد فایل پشتیبان سیستم را دارید و یا بخواهید عمل ریکاوری یا بازگردانی را انجام دهید، شما باید از نرم‌افزار پشتیبان‌گیری دیگری استفاده کنید.

windows-7-file-recovery-on-windows-8.1

۲-  سیستم ایندکس یا شاخص گذاری (Windows Experience Index)

همانطور که می‌دانید “Windows Experience Index” یک ابزار است که کارایی سخت افزار شما از جمله پردازنده، سرعت حافظه اصلی، کارت گرافیک و سرعت انتقال داده دیسک سخت را مورد آزمایش قرار می‌دهد و یک عدد را که نشان دهنده رتبه کارایی سیستم و سخت افزار است به سیستم تعلق می‌دهد. این نرم‌افزار از ویندوز ۸٫۱ حذف شده است، و دیگر عددی در پنجره مشخصات سیستم (System Information) دیده نمی‌شود.

اگر می خواهید تستی از سخت افزارتان داشته باشید، می توانید از فرمان winsat در ابزار خط فرمان استفاده کنید.

برای خیلی‌ها این امکان خوبی بود ولی یکسری مشکلاتی داشت. همانطور که می دانید این سیستم در پس زمینه ویندوز اجرا می شود و منابع سیستمی زیادی رو اشغال می کند و هربار که درایوری به روز رسانی می شد این نرم‌افزار شروع به کار می کرد. اگر می خواهید این امکان را در ویندوز‌های قبلی غیرفعال کنید، می توانید به صورت دستی از طریق Task Scheduler‌ اقدام کنید.windows-experience-index-on-windows-7

۳-  کتابخانه‌ (Libraries)

کتابخانه یا Libraries عملا حذف نشده است، ولی ممکن است برای نیمی از کاربران ویندوز حذف شود. کتابخانه‌ها به بطور پیش فرض در اکسپلورر وجود ندارند. در پنجره اکسپلورر یا مرورگر فایل شما اسکای درایو را خواهید دید. دلیل آن این است که مایکروسافت نمی خواهد که شما عکس‌ها و پرونده‌هایتان را در کتابخانه عکس‌ها و پرونده‌ها (Pictures and Document libraries) ذخیره کنید، مایکروسافتی‌ها می خواهند که شما فایل‌هایتان را درون پوشه اسکای درایو ذخیره کنید.

این تصمیم، در جاهایی گیج کننده است، مانند نرم‌افزار‌های رابط مدرن از جمله نرم‌افزار Photos که وابسته به کتابخانه ها است. در صورتی که بخواهید یک عکس از یک پوشه درون نرم‌افزار Photos ببینید، باید آن عکس را در کتابخانه عکس‌ها اضافه کنید، اما به طور پیش فرض کتابخانه‌ها مخفی اند.

البته شما می توانید همین حالا دوباره فعالش کنید. برای انجام این کار، زبانه View را در نوار یا ریبون باز کنید، روی پنل Navigation کلیک کنید، و گزینه نمایش کتابخانه‌ها یا Show libraries را تیک بزنید.

enable-libraries-on-windows-8.1

۴-  تنظیمات یکپارچه سازی اسکای درایو

ویندوز ۸ یکپارچگی عمیقی با سرویس اسکای درایو دارد، بنابراین می توانید از فضای ابری اسکای درایو استفاده کنید بدون نصب هیچ نرم‌افزار اضافی. هماهنگ‌ سازی اسکای درایو ویندوز ۸٫۱ گزینه‌های کمتری را در خود دارد. شما نمی توانید مکان پوشه اسکای درایو را انتخاب کنید و دیگر نمی توانید این پوشه را در دیسک سخت دیگر با فضای بیشتری قرار دهید. همچنین زمانی که بخواهید فایلی را به صورت آفلاین داشته باشید، در سرویس اسکای درایو دیگر راه ساده‌ ای نیست که سریع بگویید کدام فایل‌ها در حال حاضر به صورت آفلاین هستند.

اگر گزینه‌های یکپارچه سازی بیشتری را می خواهید، می توانید نرم‌افزار SkyDrive client را برروی ویندوز ۸٫۱ نصب کنید. البته مشخص نیست که مایکروسافت این نرم افزار را در آینده برای ویندوز ۸٫۱ ارائه دهد یا نه.

skydrive-make-available-offline

۵-  دکمه‌ی شروع مخفی

استیون سینوفسکی و دیگر اعضای تیم ویندوز مایکروسافت اصرار داشتند که ویندوز ۸ بدون دکمه‌ی استارت در نوار وظیفه بهتر خواهد بود. اکنون مایکروسافت با این خط فکری مخالفت کرده است و دوباره دکمه‌ی شروع را اضافه کرده است.

اگر شما یک کاربر ویندوز ۸ هستید که فکر کرده اید که نوار وظیفه بدون دکمه استارت بهتر خواهد بود، ناامید خواهید شد، زیرا احتمالا دکمه‌ی استارت برای همه حذف نخواهد شد. نقل قول مایکروسافت: “همه می توانند دکمه‌ی استارت را داشته باشند اگر بخواهند.”

اگر می خواهید دکمه‌ی استارت را حذف کنید، باید از نرم‌افزار‌های جانبی دیگری استفاده کنید. البته به نظر می رسد که این امکان در نسخه نهایی ویندوز ۸٫۱ وجود خواهد داشت ولی کسی مطمئن نخواهد بود.

windows-8.1-start-button

۶-  اپلیکیشن Messagingو چت فیسبوک

نرم افزار Messaging یا پیام رسان، یکی از نرم افزارهای مجموعه گفتگو و چت، در واقع از ویندوز ۸٫۱ حذف شده است. اکنون این مجموعه فقط شامل نرم افزارهای Mail، Calendar، و People می شود. بدون نرم‌افزار Messaging. البته این یک تغییر بزرگ نیست – مایکروسافت می خواهد پلتفرم پیام رسانی خود را با اسکایپ ادغام کند. اسکایپ در ویندوز ۸٫۱ نسخه پیش نمایش وجود ندارد، ولی احتمالا در ویندوز ۸٫۱ نهایی به طور پیش فرض نرم افزار اسکایپ سازگار با رابط مدرن وجود خواهد داشت.

اپلیکیشن اسکایپ رابط مدرن ویندوز از چت فیسبوک پشتیبانی نمی کند، که البته نرم‌افزار پیام رسان فعلی ویندوز ۸ از آن پشتیبانی می کند. گویا مایکروسافت که نرم‌افزار جایگزین آن، “فیسبوک” برای رابط مدرن است، بنابراین توسعه چت فیسبوک به خود توسعه دهندگان آن سپرده شده است.

no-messaging-app-in-windows-8

۷-  سرویس‌‌ یکپارچه سازی اپلیکیشن Photos

در ویندوز ۸٫۱ اپلیکیشن Photos جدیدی قرار داده شده است، از جمله امکانات اضافه شده قابلیت‌های پایه ویرایش عکس است. همانطور که می دانید در نرم‌افزار عکس ویندوز ۸ عکس‌های ذخیره شده در مکان‌های مختلف در یک مکان نمایش داده می شوند. متاسفانه در ویندوز ۸٫۱ این نرم‌افزار فقط فایل‌های درون کامپیوتر را مدیریت می کند. حتی سرویس اسکای درایو خود مایکروسافت را هم پشتیبانی نمی کند.

البته مایکروسافت ذکر کرده است که فیسبوک یک نرم‌افزار با پشتیبانی از عکس‌های حساب کاربری فیسبوک به عنوان بخشی از نرم‌افزار فیسبوک رابط مدرن ارائه خواهد کرد همینطور مایکروسافت از یاهو درخواست شده است که نرم‌افزار فلیکر را برای رابط مدرن ایجاد کند.

windows-8.1-photos

۸-  اپلیکیشن‌های دسته‌ای (Hub Apps)

در نرم‌افزار‌هایی مثل Messaging، Photos، و Calendar قرار بود بجای اینکه برای هر سرویس یک نرم‌افزار مجزا ایجاد شود به صورت یک مجموعه وابسته یا hub باشند. اکنون مایکروسافت از فیسبوک و یاهو و گوگل درخواست کرده است که هرکدام نرم‌افزار‌ی مخصوص برای ویندوز بسازند.

به نظر می رسد مایکروسافت ایده‌ی اپلیکیشن‌های دسته‌ای یا Hub Apps را فراموش کرده است و می خواهد برای هرکدام از سرویس‌های که گفته شد اپلیکیشن جدایی در نظر بگیرد درست مانند اپلیکیشن‌های اندروید و آی او اس.

windows-8-calendar-app-accounts

شاید مهمترین ویژگی که از ویندوز ۸٫۱ حذف شده است نرم افزار پشتیبان گیری و ریکاوری سیستم باشد، بنابراین کسانی که سرویس پشتیبان گیری یکپارچه با ویندوز را می خواهند باید از نرم‌افزار‌های دیگری استفاده کنند.

همچنین مورد مهم بعدی حذف شده که خیلی هم اهمیت ندارد، تغییر نگرش مایکروسافت از اپلیکیشن‌های دسته ای و وابسته به اپلیکیشن‌های برمبنای سرویس مخصوص است.

شما چی فکر می کنید؟ فکر می کنید این اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های حذف شده در نسخه نهایی ۸٫۱ بازخواهند گشت؟

منبع

howtogeek

نوشته‌ی بعدی

این آخرین نوشته‌ است.

نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید