Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

یکتاپردازش | August 13, 2020

پیمایش به بالا

بالا

هیچ نظر

6 ترفند بزرگ برای ویندوز 8 که احتمالا از آن بی اطلاعید

۶ ترفند بزرگ برای ویندوز ۸ که احتمالا از آن بی اطلاعید

| در ۲۴, بهمن ۱۳۹۷

ویندوز ۸ امکانات و ویژگی های خوبی نسبت به نسخه های قبلی ویندوز دارد. در این مطلب قصد داریم چند ترفند کاربردی و مهم در ویندوز ۸ را به شما نشان دهیم که احتمالا از آن بی اطلاع هستید. ترفند هایی مثل نمایش ندادن صفحه قفل ویندوز گرفته تا گرفتن به یکباره عکس از صفحه و ذخیره آن و ترفند های دیگری که برای کاربران ویندوز ۸ کاربردی خواهد بود. با ما همراه باشید.

غیرفعال کردن صفحه قفل ویندوز

زمانی که شما کامپیوتر خود را ریستارت، لاگ اوت و یا قفل می کنید، ویندوز ۸ صفحه قفل یا لاک اسکرین را نمایش می دهد. این صفحه خیلی زیبا است اما همین صفحه باعث می شود که کاربر کلیدهای بیشتری را برای لاگین کردن ویندوز فشار دهید و زمان خود را بیشتر تلف کند. شما می توانید این صفحه را به طور کامل غیرفعال کنید، اگرچه شرکت مایکروسافت این گزینه را از دید کاربر پنهان کرده ولی با این حال این امکان وجود دارد که آن را غیرفعال کنید.

image255

این تنظیم در ویرایش گر Group Policy وجود دارد. برای اجرا کردن آن در صفحه شروع ویندوز یا Start عبارت “gpedit.msc” را تایپ کنید و از نتایج جستجو برنامه موردنظر را انتخاب کنید یا برروی آن کلید اینتر را بزنید.

image256

در پنجره ویرایش گر Group Policy به مسیر Computer Configuration\Administrative Templates\Control Panel\Personalization  بروید.

image257

بر روی گزینه “Do not display the lock screen” دوبار کلیک کنید، گزینه Enabled را فعال کنید و دکمه OK را فشار دهید.

image258

بعد از این که کامپیوتر خود را ریستارت، لاگ اوت و یا قفل کردید، شما بجای صفحه قفل یا لاک اسکرین، صفحه لاگین یا ورود را مشاهده خواهید کرد.

image259

البته شما اگر این تنظیم را همراه با حذف صفحه شروع یا Start Screen انجام دهید (برای این کار برروی تسک بار راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. وارد تب Navigation شوید و از قسمت Start Screen اولین گزینه را فعال کنید) می توانید بعد از لاگین شدن به صورت مستقیم به صفحه دسکتاپ نیز وارد شوید، درست مانند نسخه های قبلی ویندوز. بجای این که دسکتاپ چهارمین صفحه ای باشد که بعد از روشن کردن کامپیوتر مشاهده کنید، با این تنظیمات دسکتاپ دومین صفحه ای خواهد بود که به آن دسترسی پیدا خواهید کرد.

گرفتن بلافاصله عکس از صفحه و ذخیره آن

ویندوز ۸ یک کلید ترکیبی میان بر جدیدی دارد که شما از طریق آن می توانید بلافاصله از صفحه عکس بگیرید و آن را ذخیره کنید. برای گرفتن عکس از صفحه کلید ویندوز را فشار داده و نگه دارید و سپس کلید Print Screen را فشار دهید. صفحه شما فلاش شده و ویندوز عکس را درون پوشه Pictures به صورت فایل PNG ذخیره می کند.

image260

البته اگر شما کلیدهای WinKey + Alt + Print Screen را هم زمان فشار دهید ممکن است که فقط از پنجره جاری عکس گرفته شود!. البته این ویژگی ممکن است در نسخه های خاصی از ویندوز ۸ عمل نکند و حتمی نیست.

جلوگیری از باز شدن فایل ها در محیط مترو

اگر تازه ویندوز ۸ خود را نصب کرده اید و شروع به کار می کنید ممکن است وقتی برروی یک فایل در پنجره Explorer ویندوز دابل کلیک می کنید تعجب کنید که چرا ویندوز به جای باز کردن آن فایل در محیط دسکتاپ و تحت نرم افزارهای دسکتاپ، ویندوز آن فایل را با نرم افزارهای رابط جدید و پیشرفته مترو باز کند. به طور پیش فرض ویندوز ۸ عکس ها، ویدئو ها و فایل های صوتی را در نرم افزارهای محیط مترو اجرا می کند حتی اگر این فایل ها را از طریق دسکتاپ باز کنید.

برای تغییر آن یک راه وجود دارد. برای اینکار کلید ویندوز را برای دسترسی به رابط مترو فشار دهید و عبارت Default Programs را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید تا به پنجره Default Programs دسترسی پیدا کنید.

image261

برروی لینک “Set your default programs” کلیک کنید.

image262

در لیست نرم افزارهای موجود گزینه “Windows Photo Viewer” را انتخاب کنید و سپس گزینه “Set this program as default” کلیک کنید.

image263

این عملیات را برای نرم افزار “Windows Media Player” نیز تکرار کنید. همچنین شما در این قسمت می توانید نسخه دسکتاپ مرورگر اینترنت اکسپلورر را از قسمت Internet Explorer به عنوان مرورگر پیش فرض تنظیم کنید.

البته اگر شما نرم افزار نمایش عکس یا پخش کننده موسیقی دیگری را ترجیح می دهید، می توانید آن را نصب کنید و از این قسمت به عنوان نرم افزار پیش فرض انتخاب کنید.

نمایش ابزارهای مدیریتی یا Administrative tools

به طور پیش فرض ویندوز نرم افزار Event Viewer، Computer Management و دیگر نرم افزارهای مدیریتی را از پنجره شروع یاStart  پنهان می کند. اگر شما به طور مکرر از این نرم افزارها استفاده می کنید،‌ می توانید به آسانی از حالت مخفی در آورید.

در صفحه شروع نشانگر ماوس را به قسمت گوشه پایین یا بالا سمت راست صفحه ببرید و روی گزینه Settings کلیک کنید تا نوار چارمز(charms) باز شود. همینطور می توانید برای نمایش این نوار کلیدهای ترکیبی WinKey + C را فشار دهید.

sshot-201

در ویندوز ۸، برروی لینک “Settings” موجود در زیر Start کلیک کنید و تنظیم “Show administrative tools” را به YES تغییر دهید. در ویندوز ۸٫۱ بعد از کلیک کردن روی گزینه Settings در نوار charms، گزینه Tiles را انتخاب کنید و سپس “Show administrative tools” را YES کنید.

image264

ابزارهای مدیریتی برروی صفحه شروع و همینطور در قسمت All Apps ظاهر می شوند.

image265

کنترل قابلیت نگهداری و بهبود سیستم خودکار

ویندوز ۸ دارای ابزاری برای نگهداری سیستم به صورت زمان بندی شده است که به صورت خودکار نرم افزارها را آپدیت می کند، سیستم را اسکن می کند و سیستم را در مدت زمان تعیین شده عیب یابی می کند. بطور پیش فرض درصورتی که از کامپیوتر استفاده نکنید، کارهای مربوط به نگهداری سیستم در ساعت ۳ صبح به انجام می رسند. و اگر در زمانی که تعیین شده از کامپیوتر تان استفاده کنید، ویندوز تا زمان بیکار شدن سیستم منتظر می ماند و بعد عملیات های مورد نظر خود را انجام می دهد.

برای سفارشی کردن این قابلیت، پنجره Action Center را توسط آیکن پرچم یا فلگ در قسمت system tray کنار ساعت باز کنید.

image266

گزینه Automatic Maintenance در زیر دسته بندی Maintenance وجود دارد. برای سفارشی سازی این تنظیمات بر روی لینک maintenance settings کلیک کنید.

image267

در این پنجره شما می توانید زمان دقیق اجرای عملیات مربوط به نگهداری خودکار توسط ویندوز را تعیین کنید. همچنین می توانید زمانی که کامپیوتر به حالت خواب یا استندبای رفته باشد، این عملیات را انجام دهید. برای این کار گزینه Allow Scheduled maintenance to wake up my computer را فعال کنید.

image268

سفارشی سازی برنامه‌هایی که در آنها جستجو انجام می شود

زمانی که از قابلیت جستجوی ویندوز ۸ استفاده می کنید نرم افزارهای محیط مترو به عنوان گزینه هایی قابل رویت خواهند بود و که با انتخاب این نرم افزار ها می توان عملیات جستجو را در آن نرم افزار انجام داد.

image269

شما می توانید نرم افزارهای این قسمت را کنترل کنید و آنها را کاهش دهید. در ابتدا برروی Settings در نوار چارمز در هر جای سیستم کلیک کنید و سپس برروی لینک More PC Settings کلیک کنید.

image270

در این پنجره برروی دسته بندی جستجو یا Search کلیک کنید و از اسلایدر ها برای فعال یا غیرفعال کردن نرم افزار ها از پنجره جستجو استفاده کنید. لازم به ذکر است که در ویندوز ۸٫۱ سیستم جستجو تغییراتی داشته است و به شکلی متفاوت انجام می شود.

image271

 

توجه داشته باشید که اکثر این ترفندها در ویندوز ۸٫۱ هم قابل استفاده است البته ممکن است که تنظیمات آن به گونه ای دیگر و در مسیری دیگر وجود داشته باشند.

آیا شما ترفند های دیگری برای ویندوز ۸ می شناسید؟ در قسمت نظرات می توانید با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: howtogeek

نوشته‌ی قبلی

نوشته‌ی قدیمی‌تری وجود ندارد.

نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید