Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

یکتاپردازش | August 13, 2020

پیمایش به بالا

بالا

هیچ نظر

چرا ریستارت کردن کامپیوتر اکثر مشکلات آن را برطرف می کند؟

چرا ریستارت کردن کامپیوتر اکثر مشکلات آن را برطرف می کند؟

| در ۱۳, اسفند ۱۳۹۷

از یک حرفه ای کامپیوتر در مورد مشکل ویندوزتان می پرسید و اولین سوالی که او از شما می پرسد این است که “کامپیوتر خودت را ریستارت کردی؟” شاید یک مقدار گستاخانه بنظر آید ولی با ریستارت کردن در عمل واقعا خیلی از مشکلات ویندوز برطرف می شود.

ریستارت کردن چکاری انجام می دهد؟ چرا ریستارت کردن یا از نو راه اندازی کردن یک سخت افزار یا نرم افزار اکثر مشکلات آن را برطرف می کند؟ و چرا گیک ها یا کاربرهای حرفه ای سعی نمی کنند مشکل را بدون “ریستارت کردن” حل کنند؟

این فقط مربوط به ویندوز نیست

این فقط محدود به کامپیوترهای ویندوزی نمی شود، بلکه شامل همه نوع از دستگاه های کامپیوتری می شود. همان طور که می دانید در دستگاه‌هایی مثل تبلت ها، گوشی های اندرویدی، روترهای وایرلس و دستگاه‌های دیگر ویژگی به اسم “try resetting it” وجود دارد. حتی این ویژگی در نرم افزار ها هم یافت می شود. مثلا در مرورگر فایرفاکس که در صورتی که کندی را در آن احساس کردید، می توانید آن را ببندید و دوباره اجرا کنید.

بعضی مشکلات نیاز به ریست کردن دارند

برای نشان دادن تاثیر ریستارت کردن، بیاییم نگاهی به یک مشکل  رایج در ویندوز بیندازیم: ویندوز هنگ می کند و متوقف می شود و صفحه آبی نمایان می شود. صفحه آبی بدلیل یک مشکل در درایور سخت افزار و یا خرابی سخت افزار و یا موارد دیگری اتفاق می افتد. ویندوز به وضعیتی می رسد که نمی داند چطور آن را برطرف کند،‌ بنابراین هنگ می کند، صفحه آبی مرگ را نشان می دهد، اطلاعاتی در مورد آن مشکل دریافت می کند، و بطور خودکار کامپیوتر را راه اندازی مجدد می کند. این ریستارت کردن، مشکل صفحه آبی را رفع می کند.

البته ویندوز در برخورد با خطا ها واکنش های مختلفی نشان می دهد و در نسخه‌های جدیدتر عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. به عنوان مثال در ویندوز اکس پی اگر درایور کارت گرافیک شما کرش کند، ویندوز کاملا متوقف می شود یا اصطلاحا فریز می شود. در ویندوز ویستا و نسخه های جدیدتر ویندوز، پنجره میزکار یا دسکتاپ جلوه‌های گرافیکی ظاهری خود را  قبل از دوباره ظاهر کردن آنها برای لحظاتی از دست می دهد. در پشت صحنه این عمل، ویندوز درایور گرافیک دارای مشکل را راه اندازی مجدد می کند.

پس چرا ویندوز بجای دوباره راه اندازی کردن درایور یا کامپیوتر، خودش مشکل را برطرف نمی کند؟ خوب، چون که نمی تواند. در این گونه موارد معمولا یک قطعه کد به مشکل بر خورده است و بطور کامل متوقف می شود، بنابراین راهی برای ادامه ندارد. با استفاده از ریست کردن، قطعه کد از اول شروع می شود به اجرا شدن و دوباره به مشکل مواجهه نخواهد شد.

windows-8-blue-screen-error

مثال هایی از برطرف شدن مشکلات بوسیله ریستارت کردن

درحالی که برخی مشکلات که نیاز به راه اندازی مجدد کامل دارند، از جمله مشکل سیستم عامل یا درایور سخت افزاری، ولی همه‌ی مشکلات نیاز به ریستارت ندارند. برخی خطاها می توانند بدون ریستارت برطرف شوند، هرچند راه اندازی مجدد کردن راحت ترین راه است.

ویندوز کند است:  فرض کنید که ویندوز کند شده است. ممکن است یک نرم افزار رفتار غیرمعمول از خود نشان دهد و از ۹۹ درصد توان پردازنده استفاده کرده باشد. یک حرفه ای کامپیوتر می تواند به تسک منیجر یا پنجره مدیریت وظایف در ویندوز نگاهی بیندازد و پردازش مربوط به آن نرم افزار را ببندد. اگر درنظر بگیریم که متوسط کاربران به این مشکل مواجه می شوند، آنها می توانند برای رفع خطا بجای اینکه وقت خود را صرف پیدا کردن پردازش درحال اجرا کنند، به سادگی کامپیوتر خود را ریستارت کنند.

مرورگر اینترنت یا نرم افزاری دیگر مقدار زیادی حافظه رم را استفاده می کند:  نرم افزاری مانند فایرفاکس از نسخه‌های قدیمی تا جدیدتر رفته رفته مقدار بیشتر و بیشتری از حافظه رم را اشغال می کند همینطور کندتر شده است. بستن مرورگر فایرفاکس باعث آزادسازی مقدار زیادی حافظه رم می شود. زمانی که دوباره آن را اجرا می کنید، نرم افزار در یک وضعیت پاک و بدون حافظه هرزی و از دست رفته ای اجرا خواهد شد. این مسئله فقط در مورد مرورگر ها صدق نمی کند بلکه در مورد همه نرم افزارهایی که حافظه هرز ایجاد می کنند همین گونه است.

مشکلات اینترنت یا شبکه وای فای:  اگر مشکلی در کانکشن اینترنت یا وای فای دارید، ممکن است نرم افزار درون روتر یا مودم تان به مشکل برخورده باشد. با ریست کردن آن (آن را از برق بکشید و دوباره وصل کنید) اکثر مشکلات معمول آن حل می شود.

در اکثر موارد، راه اندازی مجدد کردن وضعیت جاری نرم افزار را تغییر خواهد داد. همینطور با این کار نرم افزار ها به وضعیتی که قبلا داشتند بازخواهند گشت.

wireless-router

“ریست نرم افزاری” در برابر “ریست سخت افزاری”

در دنیای موبایل، دو نوع ریست کردن وجود دارد. ریست نرم افزاری که فقط دستگاه را به صورت عادی دوباره راه می اندازد به این معنی که خاموشش می کند و سپس دوباره روشن می کند.  و ریست سخت افزاری که تنظیمات نرم افزاری را به حالت کارخانه و یا پیش فرض دستگاه برمی گرداند.

وقتی در موردش فکر می کنید، هردوی عمل ریست کردن مشکلات را برطرف می کنند. به عنوان مثال زمانی که کامپیوتر شما بوت نمی شود یا آلوده به بدافزار یا ویروس شده است. در این موارد ریستارت کردن مشکل را برطرف نمی کند، مشکل این است که فایل ها درون هارددیسک دچار مشکل شده اند. بنابراین فقط نصب مجدد ویندوز مشکلات را حل می کند.

image150

در واقع ریستارت کردن خیلی ساده تر و سریع تر از این است که به فایل های درون هارددیسکتان مراجعه کنید و سعی کنید که مشکل اصلی را پیدا کنید و یا تلاش کنید که اثرات نرم افزار های مخرب را شناسایی کنید و آن را برطرف کنید. البته این را هم در نظر بگیرید که در مواردی ممکن است  ریستارت کردن جواب ندهد و مجبور شوید که راه های دیگری را امتحان کنید.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید در طول روز چند بار دچار چنین مشکلاتی در کامپیوترتان می شوید و آن را ریستارت می کنید؟

منبع

howtogeek

نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید