Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

یکتاپردازش | July 8, 2020

پیمایش به بالا

بالا

۳ نظر

آیا بایوس کامپیوتر واقعا نیاز به بروزرسانی دارد؟

آیا بایوس کامپیوتر واقعا نیاز به بروزرسانی دارد؟

| در ۱۴, اسفند ۱۳۹۷

بروزرسانی سیستم عامل و نرم افزار اهمیت بالایی دارد. همان طور که در مطلب “چگونه از شماره نسخه درایور سخت افزارمان در ویندوز مطلع شویم” بیان کردیم، بروزرسانی درایور سخت افزار کامپیوتر در کارایی سیستم بسیار تاثیر گذار است. اما در مورد بروزرسانی بایوس کامپیوتر چطور؟

بروزرسانی بایوس(BIOS)، کامپیوتر شما را سریع تر نمی کند، معمولا امکان جدیدی که به آن نیاز دارید را اضافه نمی کند، حتی ممکن است یک مشکل را هم ایجاد کند. درصورتی باید بایاس سیستم را بروز کنید که نسخه جدید شامل یک بهبودی باشد که واقعا به آن نیاز دارید.

بایاس(BIOS) چیست؟

بایوس برپایه سیستم ورودی خروجی می ایستد. زمانی که کامپیوتر خود را روشن می کنید، بایاس کنترل را در اختیار می گیرد، عملیات تست سخت افزار(POST) را شروع می کند و سپس کنترل را در اختیار راه انداز بوت یا boot loader که سیستم عامل را راه اندازی می کند، قرار می دهد. در حال حاضر کامپیوترهای جدید بجای بایوس قدیمی با فریم ور UEFI عرضه می شوند، اما یوفی هم همانند بایوس است.

برخلاف سستم عامل(که برروی فضای هارد قرار می گیرد)، بایوس کامپیوتر برروی یک چیپ یا تراشه روی برداصلی کامپیوتر قرار دارد.

bios-chip

بروزرسانی یا فلش کردن بایوس

شرکت های سازنده کامپیوتر، اغلب بروزرسانی هایی را برای کامپیوترهای خود عرضه می کنند. اگر شما خودتان کامپیوتر را اسمبل کرده اید، نسخه بروزرسان بوسیله سازنده مادربورد عرضه می شود. این بروزرسانی ها می توانند برروی تراشه بایوس ذخیره شوند یا اصطلاحا فلش شوند یا جایگزین نسخه قبلی شوند.

بایاس ها، مخصوص کامپیوتر(یا مخصوص مادربورد) هستند، بنابراین برای بروزرسانی بایاس، شما نیاز به نسخه بایوس همخوان با مدل دقیق کامپیوترتان(یا مادربورد) دارید.

bios

احتمالا نیاز به بروزرسانی بایوس ندارید

آپدیت بایوس، یک بروزرسانی نرم افزاری مهمی نیست که امکان جدیدی را اضافه کند، بسته امنیتی باشد که مشکلات امنیتی را حل کند یا کارایی دستگاه را افزایش دهد. به طور معمول بروزرسانی بایوس تغییرات کوچک و ناچیزی را اعمال می کند. مثلا ممکن است خطای یک قطعه ناشناخته از سخت افزار را رفع کند یا پشتیبانی از یک مدل جدید پردازنده را اضافه کند.

اگر کامپیوترتان به خوبی کار می کند، به طور معمول نباید بایوس را آپدیت کنید. با آپدیت بایوس تفاوتی بین نسخه قبلی و جدید را مشاهده نخواهید کرد. در مواردی ممکن است نسخه جدید بایاس مشکلاتی را ایجاد کند، حتی احتمالا نسخه قدیمی تر بایاس آزمایشات بیشتری را پشت سر گذاشته است و دارای مشکلات کمتری است.

فلش کردن بایوس به آسانی نصب یک نرم افزار عادی نیست. اغلب نیاز دارید که بایوس را از طریق داس(ممکن است مجبور شوید که یک فلش مموری بوتیبل شده همراه با برنامه داس بسازید و کامپیوتر را ریستارت کنید و وارد محیط کاربری آن شوید) آپدیت کنید، چون ممکن است که بروزرسانی از طریق ویندوز مشکل باشد. هر سازنده قطعات کامپیوتری دستورالعمل مخصوص خود را برای بروزرسانی بایوس دارد.

شما به نسخه بایوس مخصوص سخت افزار خود احتیاج دارید. در صورتی که نسخه بایوس مربوط به سخت افزار دیگری را دریافت کنید(حتی مادربورد مشابهی که تفاوت خیلی کمی با ماردبورد شما دارد)، ممکن است به مشکل برخورید. ابزارهای فلش کردن بایوس معمولا سعی می کنند که ببینند آیا نسخه بایاس با سخت افزار شما همخوانی دارد یا خیر، اما اگر درهر صورت ابزاری که با آن فلش می کنید بایوس را فلش کند، کامپیوترتان غیر قابل بوت می شود.

اگر در زمان فلش کردن یا بروزرسانی بایوس جریان برق کامپیوتر قطع شود، ممکن است کامپیوترتان دیگر قابل بوت نباشد و دچار مشکل جدی شود. برخی کامپیوترها نسخه پشتیبانی از بایوس دارند که درون یک حافظه فقط خواندنی ذخیره می شود ولی همه کامپیوتر ها اینگونه نیستند.

ibm-updatexpress-bios

چه زمانی باید بایوس را آپدیت کنیم؟

در زیر مواردی آورده شده که ممکن است با بروزرسانی برطرف شود:

·  خطاها و باگ ها:

اگر مشکلی پیدا کرده اید که در نسخه جدید بایوس برای کامپیوتر برطرف شده است(لیست تغییرات ایجاد شده را در سایت سازنده سخت افزار ببینید)، می توانید با بروز کردن آن مشکل را برطرف کنید. اگر به شرکت سازنده سخت افزار تماس بگیرید، شرکت می تواند شما را در زمینه بروزرسانی بایوس راهنمایی کند تا از برطرف شدن مشکلتان با بروزرسانی مطمئن شوید.

 • ·  پشتیبانی سخت افزاری:

برخی سازنده های مادربورد از طریق بروزرسانی بایاس پردازنده جدیدی را به لیست پشتیبانی اضافه می کنند و همچنین ممکن است در مورد قطعات دیگر هم صورت گیرد. اگر می خواهید پردازنده جدیدی را برروی مادربورد نصب کنید(ممکن است پردازنده جدید در زمان ساخت مادربورد فعلی ساخته نشده باشد) باید بایوس مادربورد را بروزرسانی کنید.

مطمئن شوید که لیست تغییرات نسخه جدید بایاس را چک کرده اید و ببینید که آیا تغییرات ایجاد شده مشکل شما را برطرف می کنند.

example-bios-changelog

در انتها، اگر کامپیوترتان مشکلی ندارد و نیازی به پشتیبانی بیشتر سخت افزاری ندارید، آپدیت نکنید. با صرف نظر کردن از آن، مشکلی برایتان بوجود نخواهد آمد.

منبع:  howtogeek

نظرات

 1. بهنام

  سلام من لپ تاپ z410 دارم بایوس اون رو آپدیت کرده بودم ورژن ۴۰ . چندی پیش برای تعویض باطری بردم گارانتی ،باطریشو برام تعویض کردن اما الان ورژن بایوس شده ۳۸ و همچنین داخل بایوس سریال لپ تاپ INVALID زده.مشکل از کجاست ایا امکان داره شرکت گارانتی کننده قطعات سخت افزاریو تغییر داده باشه

  • محسن کاظم زاده

   آره متاسفانه! مطمئن شوید که شرکت گارانتی کننده واقعی بوده یا نه

 2. sahand

  با سلام و تشکر از نظرات دوستان
  مهمترین قسمت تهیه کردن فایل بایوس و فریمور مربوط به دستگاه هست که میتونید از سایتای مختلف تو اینترنت مثلا Gpak.ir تهیه کنید . فقط دقت داشته باشید نگارش یا همون ورژن فایل هم اهمیت داره ، هم نگارش نرم افزاری که با Ver یا HW مشخص میشه و هم نگارش سخت افزاری که با Rev یا FW مشخص میشه .

نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید